BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Jezgro Zemlje se hladi brže nego što se očekivalo - studija

RT: Jezgro Zemlje se hladi brže nego što se očekivalo - studija
19.01.2022. god.
Tektonski proces između jezgra i površinskih slojeva mogao bi stati ranije nego što se očekivalo

Tečna unutrašnjost Zemlje se hladi brže nego što se očekivalo, što bi moglo pretvoriti planetu u hladan, neaktivan svet sličan susednim Merkuru i Marsu ranije nego što se mislilo, upozorili su istraživači.


Studija, objavljena u časopisu "Earth and Planetary Science Letters", bavila se istraživanjem koliko bridžmanit - primarni mineral koji se nalazi na granici između slojeva jezgra planete i slojeva - provodi toplotu iz vrućeg, rastopljenog jezgra do površine.

Istraživači su ispitivali kristal bridžmanita pulsirajućim laserima na presi sa dijamantskim nakovnjem kako bi simulirali efekte intenzivne toplote i pritiska. Otkrili su da je brzina kojom mineral provodi toplotu bila „oko 1,5 puta veća od pretpostavljene“.

Nalazi znače da se hlađenje jezgra Zemlje ubrzava i da "postaje neaktivno mnogo brže nego što se očekivalo".

Brzo hlađenje bi zauzvrat moglo dovesti do ranijeg usporavanja procesa poput tektonike ploča, koji su povezani sa pomeranjem velikih podzemnih ploča sastavljenih od kore i spoljašnjeg sloja, i vulkanske aktivnosti.

Ova razmena toplote iz jezgra planete pomaže u stvaranju Zemljinog magnetnog polja, za koje se smatra da štiti atmosferu planete od sunčevog zračenja i omogućava životu da napreduje.

Brzo hlađenje moglo bi se još više ubrzati u budućnosti, pošto se ohlađeni bridžmanit transformiše u mineral poznat kao postperovskit, koji još brže provodi toplotu.

„Naši rezultati bi nam mogli dati novu perspektivu o evoluciji Zemljine dinamike. Oni sugerišu da se Zemlja, kao i druge stenovite planete Merkur i Mars, hladi i postaje neaktivna mnogo brže nego što se očekivalo“, rekao je naučnik Motohiko Murakami iz švajcarskog Odelenja za nauku o Zemlji, koji je vodio studiju.

Međutim, ostaje nejasno koliko će tačno vremena biti potrebno da toplotne konvekcijske struje unutar omotača u potpunosti stanu. Murakami je rekao da se o takvim događajima ne zna dovoljno da bi se „odredio njihov tajming“.

Pored boljeg razumevanja konvekcije omotača u „prostornom i vremenskom smislu“, Murakami je primetio da bi bilo koja vremenska linija trebalo da uzme u obzir kako na dinamiku omotača utiče raspadanje radioaktivnih elemenata u jezgru, koje je ključni izvor unutrašnje toplote Zemlje.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / De Agostini Picture Library / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »